Cryptotr.net | Kripto Para Forumu'na Hoş Geldiniz.

Kripto para haberleri, analizler, grafikler, eğitimler, soru cevaplar, sohbetler ve daha fazlası Cryptotr.net’de
Kripto dünyasındaki gündemden geri kalmayın ve sizde yerinizi hemen ayırtın.
Konu oluşturmak ve mevcut konulara yanıtlar gönderebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sizde bize katılın! Üstelik ücretsiz!

Haber Rusya Blockchain Oylama Sistemine Karşı Çıkıyor (1 Görüntüleyen)

umutndgn

Üye
Konular
162
Mesajlar
162
Tepki Puanı
4
Forum Yaşı
6 Ay 8 Gün
Yaş
23
Konum/Şehir
Kocaeli
Ticaret Puanı - 0%
0   0   0
element5-digital-T9CXBZLUvic-unsplash-710x458.jpg


Uzmanlar, Rusya Merkez Seçim Komisyonu'nun gözlemcilerin blockchain oylama sisteminin kaputuna bakmasına izin vermeyeceğini söylüyor.

Seçim izleme derneği Golos, Rusya'nın blockchain oylama sisteminin zamanla daha az şeffaf hale geldiğini söyledi.

Rusya Merkez Seçim Komisyonu, bu sonbaharda ülke çapında yapılacak seçim kampanyası beklentisiyle şu anda üç günlük bir elektronik oylama formatını test ediyor . Golos, Open Media adlı bir haber kuruluşuna verdiği demeçte , sistemin geçtiğimiz Eylül ayında teknolojinin ilk kez kullanıldığı zamandan daha da opak hale geldiğini söyledi . O zamanlar çevrimiçi oylama web sitesi, gözlemcilerin blok zincirinden veri indirmesine izin verdi, ancak şimdi yalnızca işlemlerin karma parçalarını gösteriyor ve görüntülenecek açık veriler yok.

Ayrıca Golos başkanı Grigory Melkonyants Open Media'ya verdiği demeçte, sistemin nasıl çalıştığı net değil çünkü teste katılmak isteyen seçmenlerin bir kısmını gizemli bir şekilde reddetti. İnsanların Golos'a elektronik oy pusulalarının reddedildiğini çünkü sistemin kişisel verilerini kontrol edemediğini söyledi; bazı durumlarda, kendilerine "rastgele bir seçim yöntemiyle seçilmedikleri" söylendi.

Melkonyants, Golos'un Merkezi Seçim Komisyonu'na sistemi iyileştirmenin yollarını önerdiğini, ancak tavsiyelerin kabul edilmediğini söyledi.

"Komisyon, kimsenin hiçbir şeyi anlayamayacağı bir sistemden memnun" diye ekledi.

CoinDesk'in daha önce bildirdiği gibi, mevcut testte kullanılan blok zinciri oylama sistemi, devlet destekli telekomünikasyon devi Rostelecom tarafından Waves blok zincirinin kurumsal versiyonu üzerine inşa edildi . Sistem, Merkez Seçim Komisyonu'nun teknolojinin biraz daha fazla çalışmaya ihtiyacı olduğunu kabul etmesine rağmen, geçen Eylül ayında Rusya'nın iki bölgesinde parlamento seçimleri için kullanıldı .

Aynı zamanda, Moskova yetkilileri, Merkez Seçim Komisyonu'na paralel olarak kendi elektronik oylama sistemleri üzerinde çalışıyorlar. Geçen yaz şehir , Bitfury'nin Exonum blockchain'i üzerine inşa edilen blockchain oylama teknolojisini geliştirmek için Kaspersky Lab'ı kiraladı . Cnews'in bildirdiğine göre , bu yıl Moskova belediye binası , şehir için yeniden bir oylama sistemi geliştirmek üzere 3,6 milyon dolarlık bir sözleşme karşılığında anti-virüs firmasını yeniden işe aldı .
 
  • Katılımcılar
Tips
İpucu

Görüntüleyenler

Genel Sohbet
Rules Yardım Users
Genel sohbet kurallarına uyalım. Mesajlarınızda argo, küfür vb kelimeler kullanmayın!
  • Şu an sohbette kimse yok.
    There are no messages in the chat. Be the first one to say Hi!
    Üst Alt