Cryptotr.net | Kripto Para Forumu'na Hoş Geldiniz.

Kripto para haberleri, analizler, grafikler, eğitimler, soru cevaplar, sohbetler ve daha fazlası Cryptotr.net’de
Kripto dünyasındaki gündemden geri kalmayın ve sizde yerinizi hemen ayırtın.
Konu oluşturmak ve mevcut konulara yanıtlar gönderebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sizde bize katılın! Üstelik ücretsiz!
Ethereum | ETH

Bilgi Ethereum 2.0 Güncellemesi | London Hard Fork Nedir? (1 Görüntüleyen)

Paritex

Üye
Konular
4
Mesajlar
4
Tepki Puanı
0
Forum Yaşı
2 Ay 12 Gün
Yaş
36
Konum/Şehir
İstanbul
Ticaret Puanı - 0%
0   0   0
Ethereum’un London Hard Forku, Ethereum 2.0 yolculuğunun adımlarından biridir. ETH 2.0, ağın mutabakat algoritmasının POW’ten (Proof of Work) POS’e (Proof of Stake) taşınması konusundaki güncellemedir.
ethereum.png
Hard Fork kısaca Ethereum 2.0 için önemli değişiklikler barındıran, ağın madencilik yapısını iyileştiren, işlem hızını artıran bir güncellemedir.

2018 yılında duyurusu yapılan ve 2022'de yapılması planlanan Ethereum 2.0 güncellemesinin son adımlarından birisi olan, 5 Ağustos 2021 saat 13:50’de 12.965.000 bloğun oluşturulması ile beraber London Hard Fork (Londra Sert Çatallanması) güncellemesi resmen yapıldı.

Constantinople ve İstanbul güncellemeleri sonrası yapılan bu güncellemeye London Hard Fork ismi verilmiştir. Bu isimlerin verilmesinin sebebi ağ güncellemesiyle getirilen büyük değişikliklerdir. Özellikle Ethereum ağında işlem ücreti piyasası ve gas geri ödemeleri gibi diğer parametrelerde köklü değişikliklere gidilmiştir.

Önemli Değişiklikler

Ethereum İyileştirme Önerisi (Ethereum Improvement Proposal — EIP) adı altında Ethereum blockchaininde gerçekleştirilen güncellemeler ifade edilmektedir. EIP 1559 kodlu iyileştirme önerisi, Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin iyileştirilmesine yönelik oldukça önemli bir güncellemedir. Güncellemeden önce transfer ücretleri ağın trafik yoğunluğuna bağlı olarak hesaplanır ve ağın yoğunluğuna bağlı olarak yüksek işlem ücretleri ödenmesi gerekebilir. Güncelleme ile beraber artık işlem ücreti ve ödül ücreti ile transfer ücreti belirlenecek. İşlem ücreti bloktaki işlem kapasitesinin %50’nin üzerine çıkması durumunda artacak. Bloktaki işlem sayısının daha az olması durumunda işlem ücreti azalacak. İşlemlerin daha kısa zamanda bitmesini isteyen kullanıcılar ödül ücretini artırarak daha kısa sürede işlemlerini yaptırabilecek.

Bu güncellemenin diğer bir yönü ise Ethereum ağının artık enflasyona karşı koruma sağlayacak olmasıdır. Bloklar için belirlenecek olan transfer ücretlerinin 1/3’i Ethereum arzı üzerinden yakılacak. Yakılacak olan ETH artık kullanımda olmayacak. Bunun sonucunda yıllık ETH arzı %4 oranında daralacak.

Proof of Stake Geçişi

Ethereum ağında Proof of Work (PoW) yani yapılan işin ispatı ağ mutabakat yönteminden Proof of Stake (PoS) ağ mutabakat yöntemine geçişi hızlandırmak için EIP3238 güncellemesi yapıldı. Bu yeni güncellemenin tam olarak hayata geçirilmesi ile beraber yani 2022 Ethereum 2.0 ile artık işlemlerde Proof of Stake ağ mutabakat yöntemi kullanılacaktır.

Enerji kaynaklarının fazla tüketilmesi nedeniyle Proof of Work yönteminin dezavantajlarını ortadan kaldıracak çözümler aranmaktadır. Proof of Stake yöntemi ile beraber Ethereum ağındaki enerji sarfiyatı %99 oranında azalması beklenmektedir. Aynı zamanda işlemleri yapmak için gerekli olan yüksek işlem kapasiteli elektronik cihazlara artık ihtiyaç kalmaması ve bununla birlikte cihazların fiyatlarının normal seviyelere düşmesi beklenmektedir.

Ethereum 2.0 Güncellemesi

Ethereum ağında yapılan güncelleme ile beraber herhangi bir şeyin ters gitmesi söz konusu olması durumunda sert düşüşlerin yaşanması kripto para analistleri tarafından öngörülmüştü. Beklenen düşüş bir nebze meydana gelse de düşüş yerini yükselişe bıraktı. Bitcoin’den sonra en büyük market hacmine sahip kripto para olan Ethereum, anlık düşüşün ardından yükselişe geçerek 3300 Dolar seviyelerini yakaladı. Bu yükselişin devam edip etmeyeceği merak konusu. Yenilenen ağ mutabakat yapısı ile Ethereum artık 2.0 sürümü ile daha avantajlı bir hal almıştır.

Linkleri görüntüleyebilmek için Giriş Yap ya da Kayıt OL
Linkleri görüntüleyebilmek için Giriş Yap ya da Kayıt OL
ve
Linkleri görüntüleyebilmek için Giriş Yap ya da Kayıt OL
Mobil Uygulamasını Hemen İndirin.

Linkleri görüntüleyebilmek için Giriş Yap ya da Kayıt OL

Paritex Destek : [email protected]
Telegram Kanalı :
Linkleri görüntüleyebilmek için Giriş Yap ya da Kayıt OL
 
  • Katılımcılar
Tips
İpucu

Görüntüleyenler

Genel Sohbet
Rules Yardım Users
Genel sohbet kurallarına uyalım. Mesajlarınızda argo, küfür vb kelimeler kullanmayın!
  • Şu an sohbette kimse yok.
    There are no messages in the chat. Be the first one to say Hi!
    Üst Alt