Cryptotr.net | Kripto Para Forumu'na Hoş Geldiniz.

Kripto para haberleri, analizler, grafikler, eğitimler, soru cevaplar, sohbetler ve daha fazlası Cryptotr.net’de
Kripto dünyasındaki gündemden geri kalmayın ve sizde yerinizi hemen ayırtın.
Konu oluşturmak ve mevcut konulara yanıtlar gönderebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sizde bize katılın! Üstelik ücretsiz!

Analiz Bitcoin Ölçeklenebilir mi? (1 Görüntüleyen)

Metwella

Üye
Konular
193
Mesajlar
195
Tepki Puanı
9
Forum Yaşı
6 Ay 11 Gün
Yaş
26
Konum/Şehir
Kocaeli
Ticaret Puanı - 0%
0   0   0
Bitcoin'in diğer ödeme sistemleriyle rekabet etme yeteneği, kripto para birimi topluluğunda uzun süredir tartışma konusu olmuştur. Satoshi Nakamoto, blokları ağ spam'ini önlemek için her biri yaklaşık 1 MB boyut sınırına sahip olacak şekilde programladığında, bitcoin likidite sorunu da yarattı.

Her bloğun işlenmesi ortalama 10 dakika sürdüğü için, bir seferde yalnızca az sayıda işlem yapılabilir. Birçoğunun fiat ödemelerinin yerini alabileceğini iddia ettiği bir sistem için bu büyük bir engeldi. Visa saniyede 1.700 işlem gerçekleştirirken, bitcoin 7'ye kadar işlem yapabilir. Talepteki artış kaçınılmaz olarak ücretlerde artışa yol açar ve bitcoin'in faydası daha da sınırlanır.

Ölçeklendirme tartışması, geçici çözüm arayışında bir teknolojik yenilik dalgasını ortaya çıkardı. Önemli ilerleme kaydedilmiş olsa da, sürdürülebilir bir çözüm hala net olmaktan uzaktır. Başlangıçta basit bir çözüm, blok boyutunda bir artış gibi göründü. Yine de bu fikrin hiç de basit olmadığı ortaya çıktı.

Birincisi, ne kadar artırılması gerektiği konusunda net bir anlaşma yoktu. Bazı öneriler 2MB, bir diğeri 8MB için savundu ve biri 32MB'ye kadar çıkmak istedi. Çekirdek geliştirme ekibi, blok boyutunu artırmanın, daha büyük bloklara sahip madencilere daha fazla güç vererek protokolün ademi merkeziyetçiliğini zayıflatacağını savundu. Ayrıca, daha hızlı makineler için yarış sonunda bitcoin madenciliğini kârsız hale getirebilir. Ayrıca, çok daha ağır bir blok zincirini çalıştırabilen düğüm sayısı azalabilir ve ademi merkeziyetçiliğe bağlı bir ağı daha da merkezileştirebilir. İkincisi ise, herkes bu değişim yöntemi üzerinde hemfikir değil.

Ve son olarak, bitcoin, neden bunlarla uğraşasın ki? Birisi beğenmediyse, açık kaynak kodunu değiştirebilir ve kendi parasını başlatabilir.
 
  • Katılımcılar
Tips
İpucu

Görüntüleyenler

Genel Sohbet
Rules Yardım Users
Genel sohbet kurallarına uyalım. Mesajlarınızda argo, küfür vb kelimeler kullanmayın!
  • Şu an sohbette kimse yok.
    There are no messages in the chat. Be the first one to say Hi!
    Üst Alt